
A NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézete és a Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. együtt rendeztek meg egy varázslatos napot a Föld Napja rendezvény keretein belül április 20-án.

Miért is volt varázslatos? Azért, mert kisebbek és nagyobbak is számtalan program közül válogathattak a Rózsakertben: több mint 700 diák és ovis látogatott meg minket ezen a napon, számtalan érdekesebbnél érdekesebb programon vehettek részt. A programok természetesen mind rámutattak a környezettudatosságra, a természet megszerettetésére és tiszteletére.
9 és 15 óra között érkeztek hozzánk a csoportok, persze olyanok is akadtak szép számmal, akik csak azért látogatták meg a Föld Napját, mert amúgy is szívesen járnak ki sétálni a Rózsakertbe.
Tíz óra körül, ahogy kisütött a nap, és felszáradtak az utolsó harmatcseppek is a fűszálakról, gyerekkacajtól volt hangos a Kert. Minden program iránt nagy volt az érdeklődés. Megismerkedhettek a szelektív hulladékgyűjtés fontosságával, komposztálással, madarakat figyelhettek meg távcsővel és környezettudatos életmódra nevelő játékokat játszhattak. Olyan intézmények vettek részt a Föld Napja rendezvényen, mint a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár, Magyar Természettudományi Múzeum, Országos Meteorológiai Intézet, Nemzeti Parkok és még mások, összesen 19 kiállító.
A NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézete társ-házigazdaként szintén részt vett gyerek és ifjúsági programokkal a rendezvényen. A Rózsakerti sétákon sok érdekességet tudhattak meg, mint például miért forgatja a levelét az ezüst hárs, vagy éppen káros vagy hasznos állat a vakond. A Rózsakert egy békés szegletében megtanulhatták, hogyan kell palántát ültetni, és mindenki hazavihette az általa elültetett virág palántát. Láthattak mikroszaporított növénykéket, és megismerkedhettek a mikroszaporítás fázisaival, előnyeivel és nehézségeivel. Népszerű volt a mikroszkóp alatti növény- és rovarvilág felfedezése és a gyümölcsök magvainak megismerése is. A kreatív osztályok magokból különféle képeket alkottak. A művészetet kedvelő gyerekek a rózsarajzversenyünk legszebb műveit is megcsodálhatták.
Programajánló
Hírek
Napjainkban sajnos a bogyós ágazat egy elég komoly kihívással találta szemben magát. A probléma egy új, hazánkban 2012-ben megjelent kártevő, a Pettyesszárnyú muslica (Drosophila suzukii).
2020. június 10-én előzetes tárgyalásokat követően a Nyugat-Nógrádi Területfejlesztési Központ vezetői megkeresték a NAIK GYDKI Fertődi Kutatóállomásának munkatársait egy jövőbeni együttműködés tervezetével.