
Végzős kertész technikus hallgatók látogattak az Intézet Ceglédi kutatóállomására 2019. novemberében.

A hallgatók a ceglédi Török János Mezőgazdasági és Egészségügyi Szakgimnázium és Szakközépiskolából érkeztek, és ismerkedtek meg az állomás munkájával a délelőtt folyamán. Először Mendel Ákos ismertette a kajszi kutatás történetét és jelenlegi célkitűzéseit, majd Demku Tamás beszélt a szilva fajtagyűjteményről és bemutatta a főbb fajtákat. Szilvásné Treutz Zsófia előadásában egy új szilva fajta-alany kísérlet kezdeti eredményeiről számolt be, amelynek során a mirobalán C. 162 alanyfajta nemesekre gyakorolt hatását vizsgálják, tíz, külföldi nemesítésű fajtával összevetve. Végezetül Peti Erzsébet egy rövid bevezető előadás keretében mutatta be a ceglédi alanymagtermő törzsgyümölcsöst, majd pedig a hallgatók a helyszínen is megtekinthették a központi törzsültetvényeket, és megismerhették a bázis és prebázis minősítésű növényanyagok fenntartásához kapcsolódó munkafolyamatokat. Külön élményt jelentett a látogatók számára, a mikroszaporító labor munkálataiba való betekintés, ami még ismeretlen terület volt mindannyiuk számára.
Pászti Edina bemutatta a tanulóknak a konzervtechnológiai laboratóriumot, ill. lehetőség nyílt a már elkészült termékek megtekintésére és a lekvárok megkóstolására is. A program végén pedig bemutatásra került még a kajszi nemesítő sátor és a magtáróló hűtőkamra. A csoporttól nagyon pozitív visszajelzések érkeztek a nappal kapcsolatban, és úgy tűnik, hogy sikerült megteremteni a jövőbeni közös együttműködés (szakmai gyakorlatok) lehetőségét.
Programajánló
Hírek
Napjainkban sajnos a bogyós ágazat egy elég komoly kihívással találta szemben magát. A probléma egy új, hazánkban 2012-ben megjelent kártevő, a Pettyesszárnyú muslica (Drosophila suzukii).
2020. június 10-én előzetes tárgyalásokat követően a Nyugat-Nógrádi Területfejlesztési Központ vezetői megkeresték a NAIK GYDKI Fertődi Kutatóállomásának munkatársait egy jövőbeni együttműködés tervezetével.