A NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézetének Budatétényi Kutatóállomásán 2018. június első szombatján ismét megrendezésre került a már hagyományosnak tekinthető rózsakerti nyílt nap.

Nagy érdeklődés kísérte Boronkay Gábor szakvezetését, melyen a rózsakert története mellett a látogatók számos érdekességet tudhattak meg a rózsákról, illetve megismerhettek néhány különleges fajtát is.
Ugyancsak népszerűek voltak a szakvezetést követő előadások. Ennek keretében mutatta be Kohári György (történelmi rózsafajták gyűjtője és szaporítója) gyűjteményének néhány különlegesen szép rózsafajtáját, majd Meszlényi Ferenc, a Szőregi Virág-Dísznövény ÁFÉSZ ügyvezetője beszélt cégének (Magyarország legnagyobb rózsatő előállító társaságának) jelenlegi helyzetéről és a jövőre szóló terveiről tájékoztatta a hallgatókat. A továbbiakban Komisszár Lajos (a Kertészeti Egyetem Dísznövénytermesztési és Dendrológiai tanszékének ny. tanára) ismertette a különböző rózsatípusokat, illetve azok megfelelő gondozását. Kígyóssy-Schmidt Éva (Márk Gergely örökség gondozója) előadásában az acsádi, Márk Gergely fajtáit megőrző rózsagyűjteményről beszélt, illetve a „Márk Örökség Rózsakert” Nonprofit Kft. munkájáról, céljairól. A programot Lévay Nóra (aromaterápia szakértő) interaktív illóolaj bemutatója zárta, nagy sikerrel.
A rendezvényre látogató családok gyermekei sem unatkoztak, mert amíg szüleik az előadásokat hallgatták, őket a Nagytétényi Kastélymúzeum, a Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár, a Herman Ottó Intézet munkatársai, valamint a kutatóintézet dolgozói kézműves és foglalkoztató gyerekprogramokkal várták.
A program keretében a látogatók asztali díszeket, virágcsokrokat is készíthettek, a Magyar Gyula Kertészeti Szakgimnázium lelkes diákjainak segítségével. Azokat pedig, akik a rendezvény információs asztalánál megválaszolták, hogy melyik rózsa tetszik nekik a legjobban a budatétényi rózsakert gyűjteményében, nagy pohárnyi cseresznyével jutalmazták az intézet dolgozói.
A rendezvényen lehetőség volt a Szőregi Virág-Dísznövény ÁFÉSZ és a FitoLand dísznövénykertészet jóvoltából rózsatövek, egynyári virágpalánták és fűszernövények vásárlására is.
Programajánló
Hírek
Tisztelt Látogatók!
A hazai agrár-felsőoktatás szükséges megújulásának mérföldköve az alapítványi fenntartású Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) létrejötte, amely 2021. február 1-től 5 campuson, több mint 13 ezer hallgató számára fogja össze a dunántúli és közép-magyarországi élettudományi és kapcsolódó képzéseket. Az intézményhez csatlakozik a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) 11 kutatóintézete is, így az új intézmény nem csupán egy oktatási intézmény lesz, hanem az ágazat szellemi, szakpolitikai és innovációs központjává válik, amely nagyobb mozgásteret biztosít a képzések, a gazdálkodás és szervezet modernizálásához, fejlesztéséhez. Az összeolvadással magasabb fokozatra kapcsolunk, a kutatói és egyetemi szféra szorosabban fonódik majd össze, aminek következtében még több érdekes, izgalmas kutatás-fejlesztés születhet majd az agrárium területén.
Kérjük, kövesse tevékenységünket a jövőben is a www.uni-mate.hu honlapon!
Napjainkban sajnos a bogyós ágazat egy elég komoly kihívással találta szemben magát. A probléma egy új, hazánkban 2012-ben megjelent kártevő, a Pettyesszárnyú muslica (Drosophila suzukii).